Biography

Félix Braz was born on 16 March 1966 in Differdange.

Education and qualifications

Following his classical secondary school studies, Félix Braz studied law at the Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne, discontinuing his studies after a first successful year.

Governmental posts

Following the legislative elections of 20 October 2013, Félix Braz joined the government as Minister of Justice on 4 December 2013 in the coalition government formed by the Democratic Party (DP), the Luxembourg Socialist Workers' Party (LSAP) and the Green Party (déi gréng).

After the legislative elections of 14 October 2018, Félix Braz was appointed Deputy Prime Minister and Minister of Justice on 5 December 2018 in the coalition government formed by the DP, the LSAP and déi gréng.

Other political posts

Involved in politics since 1991 as parliamentary secretary of the Green Party, Félix Braz was elected to Parliament for the first time in 2004 at the age of 38 as candidate for the Green Party in the constituency of the South. He was re-elected in 2009,2013 and 2018. In Parliament, he assumed, among others, the roles of vice president of the Committee on Transport from 2004 to 2009. He served as chairman of the parliamentary group of the Green Party following the elections of 20 October 2013.

As a member of Parliament, he represented Parliament at the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, the Parliamentary Assembly of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE), the World Trade Organization (WTO), the Benelux Interparliamentary Consultative Council, the Conference of Parliamentary Committees for Union Affairs of Parliaments of the European Union (COSAC) and the Interparliamentary Conference for the Common Foreign and Security Policy (CFSP) and the Common Security and Defence Policy (CSDP).

At local level, Félix Braz initially served as a municipal councillor in Esch-sur-Alzette from 1995 to 2000, then as an alderman from 2000 to 2011.

Professional activities

In 1990, Félix Braz was the chief editor and presenter of a daily news broadcast in Portuguese on RTL Radio Lëtzebuerg.

From 1991 to 2001, he assumed the role of parliamentary secretary of the Green Party. In 1994, he worked as assistant at the European Parliament to his duties.

Last update